Zmian formatu daty w pliku dbf

Główne forum techniczne dla dyskusji dotyczących problemów przy wytwarzaniu aplikacji PROMOTIC oraz sposobach ich rozwiązania.

Zmian formatu daty w pliku dbf

Postby irekprac » Tue 30. Jun 2015 9:43:50

Witam,
Czy możliwa jest zmiana formatu daty zapisywanej w pliku dbf ?. Jest problem ponieważ excel, którego używam do odczytu tego pliku nie konwertuje z formatu (2015.10.11 15:23:28.082) tylko z takiego (2015-10-23 15:23:28)'. W zakładce obiektu trend nie ma wprost takiej opcji.
irekprac
 
Posts: 2
Joined: Tue 30. Jun 2015 9:32:12

Re: Zmian formatu daty w pliku dbf

Postby Kazimierz Heczko » Fri 03. Jul 2015 14:01:56

Witam,
w chwili obecnej nie ma możliwości zmiany formatu daty zapisywanej przez PROMOTIC do plików DBF. Powodem jest fakt, że DBF niestety nie posiada typu danych DATETIME, w którym można by zapisać zarówno datę jak i czas, jest tylko typ DATE, w którym można zapisać tylko samą datę bez czasu.
Dlatego w systemie PROMOTIC został wykorzystany łańcuchowy zapis daty w plikach DBF.
Natomiast można by przygotować sobie nową aplikację, która mogłaby odczytać zawartość pliku i zamienić w kolumnie z datą kropki za myślniki itp. Taką aplikację można by przygotować w PROMOTIC-u albo w Excelu wytworzyć sobie makro, które by taką czynność zapewniało.
W przypadku wytworzenia takiego konwertera w systemie PROMOTIC chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że obiekty PmDatabase i PmAdo nie potrafią bezpośrednio pracować z plikami DBF wytworzonymi przez PROMOTIC-a, powodem tego jest zbyt długa nazwa takich plików. Po zmianie nazwy pliku na maks 8 znaków można już z takim plikiem pracować w obu wyżej wymienionych obiektach.

Oczywiście nie zalecam zmiany formatu daty w plikach, które wykorzystuje PROMOTIC do wyświetlania trendów, czyli prostą sprawą jest skopiowanie wymaganego pliku (czy plików) jednocześnie dostosowywując ich nazwę do wymagań obiektów do pracy z bazami danych.

Mam nadzieję, iż nie opisałem tego w zbyt skomplikowany sposób.

Pozdrawiam
Kazimierz Heczko
 
Posts: 69
Joined: Thu 13. Dec 2012 9:28:56

Re: Zmian formatu daty w pliku dbf

Postby irekprac » Tue 07. Jul 2015 8:23:58

Witam,

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Metodę konwersji pliku dbf na plik excela z zamianą stringa w pierwszej kolumnie (kropki na myślniki) wykonałem poza Promotic w VB. Gdyby jakiś forumowicz chciał skorzystać z gotowej aplikacji to chętnie udostępnie.
Odnośnie zapisu stringa do pliku dbf to wydaje się że możliwa byłaby opcja (w kolejnych wersjach) aby ten string był tworzony wg. wybieralnego wzoru.
irekprac
 
Posts: 2
Joined: Tue 30. Jun 2015 9:32:12


Return to Nie wiem jak zrobić...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests