Trend z pustą wartością

Główne forum techniczne dla dyskusji dotyczących problemów przy wytwarzaniu aplikacji PROMOTIC oraz sposobach ich rozwiązania.

Trend z pustą wartością

Postby Jarosław Rychlica » Thu 23. May 2013 10:50:44

Witam.
Czy jest możliwość aby przy tworzeniu trendów i archiwizacji zmienna była zapisana bez wartości liczbowej? Potrzebuję aby na wykresie przebieg się urywał a nie spadał do 0, bo to nie jest wartość prawdziwa. Jak mogę uzyskać taki efekt? Dodam że aktualnie korzystam z zapisu typu Datatbase dBase backups.
Pozdrawiam.
Jarosław Rychlica
 
Posts: 9
Joined: Thu 23. May 2013 7:30:47

Re: Trend z pustą wartością

Postby Kazimierz Heczko » Thu 23. May 2013 13:07:38

Witam,
niestety, w chwili bieżącej nie ma takiej możliwości, ponieważ obiekt PmData lub PmTrend w zakładce Data mogą mieć wartości liczbowe, które zawsze mają jakąś wartość liczbową. W opisywanym przez Pana przypadku doszłoby do tego, że w trendzie zostałaby zapisana ostatnia odczytana wartość zmiennej lub wartość domyślna bezpośrednio po uruchomieniu aplikacji.
Taką sprawę można by rozwiązać przy pomocy ręcznego wytwarzania trendów, czyli można by zapisywać dane do dowolnej bazy danych we własnym zakresie i następnie te dane prezentować przy pomocy trendu w trybie tylko do odczytu. Oczywiścei takie rozwiązanie jest dużo bardziej trudne i pracochłonne.
Pozdrawiam
Kazimierz Heczko
 
Posts: 69
Joined: Thu 13. Dec 2012 9:28:56

Re: Trend z pustą wartością

Postby Jarosław Rychlica » Wed 28. Aug 2013 8:05:16

Witam,
Miałem chwilę czasu więc postanowiłem wrócić do tematu. Stworzyłem bazę danych w której co jakiś czas pojawiają się wartości NULL. Połączyłem bazę z obiektem PmTrend w trybie tylko do odczytu. Wszystkie wartości wyświetlają się zgodnie z danymi w bazie, oprócz wartości NULL które jak poprzednio przyjmują wartość 0 i rysują się na wykresie, co jest niepożądane (linia spada zamiast się urywać). Czy jakimiś zabiegami jestem w stanie osiągnąć zamierzony efekt?
Pozdrawiam
Jarosław Rychlica
 
Posts: 9
Joined: Thu 23. May 2013 7:30:47

Re: Trend z pustą wartością

Postby Kazimierz Heczko » Fri 30. Aug 2013 8:31:28

Witam,
w tej sprawie nie mam niestety dobrych wiadomości, wartość NULL nie jest wartością liczbową i dlatego jej wystąpienie jest zastępowane wartością liczbową, która powinna mieć podobne znaczenie jak wartość NULL. Wartość NULL w tym przypadku jest zastępowana wartością 0, co powoduje opisany przez Pana efekt. Ten problem można by rozwiązać np. przy zapisywaniu danych wykluczając możliwość zapisu wartości typu NULL do tabeli z danymi. Jednak takie ustawienei bazy danych może spowodować błązapisu danych, jeżeli w danym wierszu wystąpi wartość NULL, dlatego ten problem powinien być rozwiązany w aplikacji, która dane zapisuje. Jedną z możliwych opcji jest np. zapamiętywanie ostatniej poprawnej wartości i w przypadku wystąpienia niepoprawnej wartości zamiast wartości NULL pozostawić np. poprzednią wartość.
Pozdrawiam
Kazimierz Heczko
 
Posts: 69
Joined: Thu 13. Dec 2012 9:28:56

Re: Trend z pustą wartością

Postby Jarosław Rychlica » Fri 30. Aug 2013 9:05:44

Niestety, ale w tym przypadku jedyną poprawną wartością jest właśnie brak wartości. Tu chodzi o wyświetlanie wartości zadanej, która czasem przestaje brać udział w procesie sterowania. Jej spadek na wykresie do 0 lub pozostawienie poprzedniego stanu może prowadzić do błędnej interpretacji. Z dwojga złego, lepiej jak spadnie do 0.
Dziękuję za odpowiedź.
Jarosław Rychlica
 
Posts: 9
Joined: Thu 23. May 2013 7:30:47


Return to Nie wiem jak zrobić...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests